Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
Czym jest spółdzielcze własnościowe prawo lokalu?
Spółdzielcze własnościowe prawo zostało uregulowane w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z artykułem 17 rozdział 2 Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu „Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.” Ustawa określa iż, umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Spółdzielnia mieszkaniowa jest właścicielem budynku/użytkownikiem wieczystym budynku, w którym znajdują się lokale o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Ponadto jest ona uprawniona do założenia księgi wieczystej nieruchomości.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkaniowego można:
- sprzedać,
- darować / zapisać w testamencie,
- obciążyć hipoteką.
Osoba, która posiada własnościowe prawo do lokalu ma prawo do korzystania z lokalu oraz do rozporządzania swoim prawem, w tym ma prawo do wynajęcia lokalu mieszkaniowego lub może oddać je do bezpłatnego korzystania (zgodnie z jego przeznaczeniem).
Aby przekształcić lokal mieszkalny na lokal użytkowy potrzebna jest zgoda spółdzielni mieszkaniowej. Tutaj widać znaczną różnicę pomiędzy: prawem do lokalu a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Własność lokalu daje prawo do korzystania z nieruchomości i rozporządzania nią, natomiast w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu potrzebne są w tym celu odpowiednie zgody spółdzielni mieszkaniowej.
Jakie dokumenty należy dostarczyć w celu sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu?
- Zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu.
- Księga wieczysta:
- W momencie założonej księgi wieczystej przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu – odpis zwykły z księgi wieczystej
- W przypadku braku założonej księgi wieczystej – podstawa nabycia)
- Dane uczestników czynności notarialnej:
- Imiona i nazwiska.
- Imiona rodziców.
- Stan cywilny.
- Numer i seria dowodu osobistego bądź paszportu wraz z datą ważności (w przypadku cudzoziemców dodatkowo karta stałego pobytu)
- Adres zamieszkania
- W przypadku gdy podmiotem jest firma:
- Nazwa firmy.
- Numer KRS lub wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, REGON.